Jak oduczyć psa nadmiernego szczekania?

szczekanie groźnego psa

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak jest od bardzo dawna. Już źródła sprzed kilku wieków mówią o tym, że psy towarzyszyły ludziom w codziennym życiu. Sytuacja taka ma miejsce również i obecnie i to niezależnie od szerokości geograficznej. Psy są chętnie trzymane przez właścicieli zarówno w blokach w miastach jak i przy domach jednorodzinnych na wsi. Jednak pies psu nierówny i czasem można trafić na przymilnego pupila, a czasem na nieznośny przypadek psa, który szczeka i ujada bez powodu. Takie zachowanie czworonoga może być nieco męczące, warto się zatem zastanowić czy da się je wyeliminować?

Nagrody za dobre zachowanie

Specjaliści od zachowania psów jednoznacznie stwierdzają, że zwierzęta te szybciej się uczą, jeżeli są stymulowane w pozytywny sposób. O co chodzi? A mianowicie o to, aby zamiast systemu kar stosować system nagród. W sytuacji, gdy na przykład pies zaczyna szczekać gdy widzi przedstawiciela swojego gatunku, a człowiek zacznie na niego krzyczeć, to pies takie zachowanie człowieka może odebrać jako dodatkową zachętę do jeszcze głośniejszego ujadania. Lepszym rozwiązaniem jest odciągnięcie uwagi psa od sytuacji wywołującej szczekanie. Można to zrobić przy pomocy ulubionej zabawki albo smakołyków. Jeżeli pies będzie się grzecznie zachowywał, to koniecznie trzeba go za to nagrodzić.

Obroża zapobiegająca szczekaniu

Innym sposobem na naukę właściwego zachowania jest obroża antyszczekowa – wybierz najlepszą. Powinna być ona stosowana w sytuacji, w której zawiodły inne próby okiełznania temperamentu czworonoga. W momencie gdy pies zaczyna natarczywie ujadać, obroża wysyła lekki impuls elektryczny. Nie szkodzi to zdrowiu zwierzaka, jednak jest dosyć nieprzyjemne. Niektóre modele przed wysłaniem impulsu ostrzegają mocniejszymi wibracjami, co po czasie skutkuje ciszą i spokojem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *